Išvyka į fizikos laboratoriją CERN

lls2

     2016 m. kovo 1 d. 18 Prienų r. Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos 8-III gimnazijos klasių mokiniai ir fizikos mokytojas A.Rukšėnas lankėsi KTU rūmuose veikusioje Tarptautinės dalelių fizikos laboratorijos CERN‘o parodoje „LHC Interakctive Tunnel“.

    Parodoje KTU mokslininkai mums papasakojo apie CERN‘o centrą, jo mokslininkų atliekamus tyrimus ir jų reikšmę pasaulio mokslui.

    Nuotraukų galerija.

 

 

lls2

    CERN‘o centre esanti dalelių fizikos laboratorija yra vienas iš pačių didžiausių mokslinių tyrimų centrų visame pasaulyje. Šiame centre 100 m gylyje po žeme esantis 27 km ilgio žiedinis tunelis Didysis hadronų greitintuvas (LHC) yra galingiausias dalelių greitintuvas pasaulyje. Šioje laboratorijoje atliekamų eksperimentų metu gautų neapdorotų duomenų pakanka užpildyti 5 000 000 DVD per metus. Šių duomenų analizei CERN‘o skaičiavimo centro sukurtas tinklas jungia daugiau nei 500 000 visame pasaulyje esančių kompiuterių skaičiavimo pajėgumus. Šis tinklas sutelkia šiuos išsibarsčiusus resursus į vieną darnią visumą – tam yra naudojamas spartusis interneto ryšys. Taip suformuojamas didžiulis galingas kompiuteris, naudingas visiems tinklo dalyviams ir vykdantis daugiau nei 2 milijonus įvairių užduočių per dieną. Maksimaliu greičiu iš tarnybinių stočių per sekundę galima perduoti 10 gigabaitų duomenų.

lls2

    CERN‘o veikloje dalyvauja apie 11000 mokslininkų iš viso pasaulio. Jie atstovauja daugiau nei 600 universitetų ir jungia beveik 100 tautybių žmones. 2012 m. liepos mėn. CERN‘o Didžiajame hadronų greitintuve buvo atrastas Higs‘o bozonas. Už šį atradimą 2013 m. Francois Englert ir Peter Higgs kartu pelnė Nobelio fizikos premiją (deja, 2011 m. mirė Robert Brout, o Nobelio premijos neskiriamos po mirties)

    Šis atradimas labai pagilino žmonijos žinias apie medžiagos ir atomo branduolio sandarą, visatos atsiradimą, jos evoliuciją ir tolimesnį vystymąsi. Sukurti galingi pasauliniai skaičiavimo ir duomenų apdorojimo centrai bus panaudoti (ir jau dabar plačiai naudojami) pasaulinių ekonominių, socialinių, ekologinių ir netgi gyvybės bei žmonių civilizacijos išlikimo Žemėje problemų identifikavimui ir sprendimui. 

Fizikos mokytojas Antanas Rukšėnas

Svetainėje naršo:

Dabar svetainėje 18 svečiai (-ių) ir narių nėra